Recenzje książek

Nowe książki w bibliotece!!!

Wiedźmin

       Wiedźmina chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, jest to chyba najpopularniejsza postać polskiej literatury oraz gier, która podbiła cały świat. Książka autorstwa Andrzeja Sapkowskiego dzieli się na pięć powieści oraz dwa opowiadania. Początkiem sagi było opowiadanie Wiedźmin, które ukazywało się w 1986 w tygodniku „Fantastyka”. Sam autor wzbrania się przed nazywaniem swojego dzieła sagą argumentując, że jest to pojęcie zarezerwowane dla mitologii nordyckiej. Według Sapkowskiego bardziej trafnym określeniem jest cykl.
   Głównym  bohaterem cyklu jest Geralt z Rivii- tytułowy wiedźmin, nazywany przez elfy i driady Gwynbleidd, zabójca potworów, posługujący się dwoma mieczami, zaklęciami oraz eliksirami. Cykl opowiada o przygodach i rozterkach  rzeźnika z Blaviken, bo tak również Geralta nazywano. 
       Moim zdaniem jedną z większych walorów cyklu wiedźmińskiego jest język, który w wielu miejscach potrafi być wulgarny, ale przede wszystkim jest to język staropolski, a obcowanie z nim potrafi być ciekawym doświadczeniem. Kolejną zaletą, szczególnie dla osób zainteresowanych historią oraz mitologią, są liczne powiązania zwłaszcza ze Słowianami, ale jeśli dobrze się poszuka, można dojrzeć  również inspiracje Normanami oraz Celtami. 
    Myślę, że te czynniki składają się na zasłużony sukces wiedźmina, kto czytał, z pewnością przyzna mi rację, kto tego jeszcze nie robił, musi szybko nadrobić zaległości.
Michał Murcha, kl. VIIIa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Samotność Bogów      Książka Doroty Terakowskiej wydana w 1998 roku została odznaczona Nagrodą Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych WIOSNA 98.
     To opowieść rozgrywająca się w skrajnie różnych epokach, w średniowieczu oraz współczesności, przedstawia historię dziejącą się w świecie u schyłku pogańskiej epoki, zawiera elementy mitologii słowińskiej oraz kultury chrześcijańskiej.
    Opowiada o Jonie mieszkającym w wiosce, w której wiele lat po chrystianizacji wśród mieszkańców zrodziło się tabu - druga strona rzeki, na której znajdował się posąg Świętowita - najwyższego ze słowiańskich bogów. Lecz pewnego dnia mały Jon przedostał się na drugi brzeg, gdzie usłyszał głos Świętowita, przyzywającego go do siebie Po pewnym czasie spełnia jego prośbę. Jon zaczyna niebezpieczną podróż w czasie..
        Przesłaniem autorki mogło być uświadomienie odbiorcy konieczności wzajemnej tolerancji między ludźmi żyjącymi w różnych krajach oraz wyznających inne religie.
Michał Murcha, kl. VIIIa

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Władca Pierścieni” – klasyka w nowym wydaniu

      W naszej bibliotece pojawiło się wiele nowych książek m.in. wydanie Władcy Pierścieni w tłumaczeniu Marii Skibniewskiej, jest to absolutna podstawa fantastyki w końcu to za sprawą Tolkiena do tego gatunku trafiły elfy i krasnoludy w obecnej postaci. 
     Książka powstawała w latach 1954-1955 w Wielkiej Brytanii, napisana została przez Johna Ronalda Reuelda Tolkiena znał on ok. 30 języków, m.in. łacinę, francuski, niemiecki, staroangielski, środkowoangielski, fiński, gocki, grecki, włoski, staronordycki, hiszpański, walijski, starowalijski, duński, lombardzki, norweski, islandzki, rosyjski, szwedzki, staroduński, słowacki i litewski (wiemy również, że miał on styczność z   językiem polskim, ale był to dla niego język bardzo trudny), a kolejne kilka języków wymyślił sam, wśród nich znajduje się Quenya, czyli język elfów posiadający własną gramatykę, historię oraz alfabet.
      Książka opowiada o wyprawie drużyny pierścienia do Mordoru, by zniszczyć jedyny pierścień, jednak wyprawa okazuje się nie być łatwa. Sauron,  władca ciemności, pragnie odzyskać pierścień władzy, który wykuł potajemnie, oszukując inne ludy śródziemna, którym podarował magiczne pierścienie.

Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,
Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,
Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie,
Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,
Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać
W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.


Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk, agh burzum‐ishi krimpatul. (czarna mowa mordoru)


      Fabułę „Władcy Pierścieni” chyba wszyscy znają i kochają (ze świetnej ekranizacji), jednak odnoszę wrażenie, że wiele osób nie czytało jeszcze książki, a jest to moim zdaniem wielki błąd, gdyż „Władca Pierścieni” jest to cudowna książka opowiadająca o przyjaźni i braterstwie, a w filmie wiele interesujących i pięknych momentów oraz postaci zostało pominiętych (m.in. Tom Bombadil- jedna z moich ulubionych postaci), dlatego szczerze zachęcam do przeczytania tej książki.
Michał Murcha, kl. VIIIa

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kroniki Blackwell

            Mitologię Greków i Rzymian każdy zna pewnie bardzo dobrze, jednak dzięki wspólnemu dziełu Kelley Armstrong  i Melissy Marr, można również zapoznać się z mitologią nordycką, która w tej książce podana jest w bardzo przystępny i przyjemny sposób.
           Książka opowiada o niesamowitym mieście Blackwell w południowej Dakocie, w mieście tym każdy mieszkaniec ma coś wspólnego z nordyckimi bogami. Głównym bohaterem książki jest Matt Thorsen, jest on pozornie normalnym  nastolatkiem, choć w  przypadku tego miasta, trudno mówić o normalności. Przed nastolatkiem świat nordyckich bogów i mitów nie ma żadnych tajemnic, wie wszystko o sagach, Eddach i legendach. 
           Gorąco polecam tę książkę szczególnie dla osób zainteresowanych mitologią, ale i  nie tylko dzięki niej można choć trochę „liznąć” tej  niezwykłej mitologii pełnej magicznych stworów i przedmiotów, dlatego jeszcze raz polecam Kroniki Blackwell. 
           W naszej bibliotece czekają na Was „Kruki Odyna” i ”Wilki Lokiego”.
Michał Murcha, kl. VIIIa


-------------------------------------------------------------------------------

Jaką tajemnicę skrywa Czarny Młyn?


      ,,Czarny Młyn” - książka Andrzeja Szczygielskiego jest  powieścią grozy dla dzieci w wieku od 10-13 lat. 
      Głównymi bohaterami są Iwo i Mela, jedni z mieszkańców małej, zapomnianej przez wszystkich miejscowości o  nazwie Młyny. Jedyna gruntowa droga ze wsi do najbliższej miejscowości prowadzi obok ruin dawnego PGR-u z górującym nad nim spalonym olbrzymim wiatrakiem. Większość domów  jest opuszczona, gdyż ich mieszkańcy porzucili wieś w poszukiwani pracy albo dogodniejszych miejsc do życia. Zostało jedynie parę rodzin, w tym mała grupka dzieci z którymi Iwo i Mel spędzają czas. W Młynach nikt nie hoduje zwierząt ani roślin. Pewnego razu skrzydła starego spalonego młyna zaczynają obracać się a w  wiosce zaczynają dziać się dziwne rzeczy, np. znikają wszystkie urządzenia elektryczne,  choć nie ma  zimy, woda zamarza w studniach i zaczyna padać śnieg. 
      Co zrobią dzieci? Czy odpowiedzialny jest za to stary młyn? Czy wszystko zakończy się dobrze? 
      Książka trzyma w napięciu, czasem nawet przyprawia o dreszczyk grozy. Niestety, początek może nas trochę nudzić, za to  ciąg dalszy, obiecuję, jest bardzo ciekawy! Zainteresowani?! To zapraszam do biblioteki, książkę znajdziecie w dziale lektur.  
Serdecznie Polecamy!

Wyszukała: Zuzanna Chlebowska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz