wtorek, 18 grudnia 2018

Wizyta ciekawego gościa


      17. 12 uczniowie, którzy czytają najwięcej książek, spotkali się z panią Katarzyną Wojtaszek - zawodowo rzecznikiem prasowym Biblioteki Raczyńskich, a hobbystycznie aktorką, autorką bloga i sztuk teatralnych. Uczennica z klasy 4a, która jest członkiem szkolnego koła dziennikarskiego, przeprowadziła z panią Katarzyną krótki wywiad.


Dlaczego Pani chciała pracować w bibliotece?
 Lubię książki i uważam, że trzeba ludziom przypominać, jak ważne jest czytanie.
 Jaka była Pani ulubiona książka w dzieciństwie, a jaka jest teraz?
 "Dzieci z Bullerbyn" i cały czas lubię do niej wracać. A teraz bardzo chętnie czytam kryminały i wiersze.
 Co było inspiracją do Pani pierwszej sztuki? 
 Były to wymarzone role moich kolegów z teatru. Dzięki temu każdy zagrał coś, co chciał zawsze zagrać. Sztuka nosi tytuł "Czysta komercja" i opowiada o teatrze.
 Czy Pani, wykonując te wszystkie zawody, spełniła swoje marzenia?
 Tak. I mam nadzieję, że jeszcze wiele razy będę mogła spełniać te marzenia i się rozwijać. 
Dziękuję za udzielenie wywiadu.
Maja Druzga


środa, 5 grudnia 2018

Akcja promocyjna w bibliotece

   5 grudnia Samorząd Uczniowski i kilku uczniów z koła dziennikarskiego przeprowadziło akcję promocyjną nowych książek  w naszej bibliotece. Przez cały dzień chodzili w szkole we własnoręcznie wykonanych koszulkach przedstawiających sceny lub okładkę książki. Wielu uczniów podchodziło, by zapytać o te koszulki, co przekonywało ich, by wejść do biblioteki. 
    Cieszymy się, że takie akcje podobają się uczniom, mamy nadzieję, że będzie ich prowadzone coraz więcej. 
   W ramach promocji nowych książek odbyły się też trzy konkursy: plastyczny, literacki i fotograficzny. Wyniki zostaną ogłoszone po przerwie świąteczno-noworocznej. Magdalena Brożek

poniedziałek, 3 grudnia 2018

List otwarty do rodziców


Drodzy Rodzice!

Wszyscy chcemy zapewnić naszym dzieciom dobrą przyszłość i dobre wykształcenie. Książka jest jednym z najważniejszych środków w dziedzinie przekazywania wiedzy.
Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u uczniów zamiłowanie do książek. Dzięki rozbudzonej dziś przyjemności czytania, nasze dzieci będą mogły rozważniej i bardziej odpowiedzialnie kształtować swoją przyszłość, a polska szkoła będzie wychowywała kompetentnych uczestników kultury, a nie biernych konsumentów informacji i wrażeń.
Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne i kojarzyły się z rzeczą przyjemną, może udać się tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. Czytanie rozwija sferę poznawczo-intelektualną, wzbogaca wartości moralno-społeczne, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.
O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.
Czytanie :
– poprawia pamięć,
– ćwiczy mózg,
– wzbogaca słownictwo,
– uczy wyrażania uczuć,
– pomaga zrozumieć rzeczywistość,
– uczy rozumieć innych ludzi,
– dostarcza wiedzy,
– uczy przyswajania nowych wiadomości,
– ułatwia naukę,
– utrwala zasady ortografii,
– rozwija emocjonalnie,
– poprawia koncentrację,
– przyspiesza rozwój mowy u małych dzieci,
– rozwija umiejętności komunikacyjne.
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu otrzymała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który przewiduje rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, dotację na zakup nowości wydawniczych. Po konsultacjach z Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim i Radą Pedagogiczną zakupiono  433 egz. książek. Są to atrakcyjne dla dzieci i młodzieży, bestsellerowe pozycje.
Drodzy Rodzice, prosimy Was gorąco, abyście zachęcali swoje dzieci do wypożyczania i czytania tych książek. Młodzi ludzie, w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. Dajmy szansę naszym wychowankom, by wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
Nauczyciele – bibliotekarze


niedziela, 25 listopada 2018

Ciekawe konkursy

       Jak wiecie, mamy w szkolnej bibliotece wiele nowych, fantastycznych książek, które warto przeczytać. 
      Aby zachęcić Was do ich wypożyczania, przygotowaliśmy dla Was ciekawe konkursy. Każdy znajdzie coś do siebie. Mamy konkurs plastyczny, literacki i fotograficzny 
       Zachęcamy do udziału!!!


niedziela, 21 października 2018

"Gawęda o miłości do ziemi ojczystej"

   Po raz kolejny w naszej szkole odbył się recytatorski konkurs patriotyczny "Gawęda o miłości do ziemi ojczystej". 
   Uczniowie rywalizowali ze sobą w 2 etapach - 24 i 31. 10.  Jury w składzie: Joanna Wianecka, Anna Sztulpa, Paweł Olszowiak wybrało najlepszych, a laureaci pierwszych  miejsc w swoich kategoriach wiekowych wystąpili poczas apelu z okazji Święra Niepodleglości.


Wyniki konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej


klasy 4
I miejsce     Stanisław Nowak 4b
II miejsce    Maja Druzga 4a
III miejsce   Bartosz Jaworski 4b
Wyróżnienie Mateusz Rolski 4b

klasy 5 i 6
I miejsce    Hanna Jędrzejczak 5c
II miejsce   Bartosz Jarzina 5a
III miejsce  Julia Osetska 6a
Wyróżnienie Julia Konieczna 6b, Amelia Grabarkiewicz 5c







klasy 7 i 8
I miejsce    Magdalena Brożek 7a
       II miejsce   Marcin Klonowski 8b
       III miejsce  Aleksandra Nowicka 7a



Serdecznie gratulujemy!

Miłośnicy kultury i historia Iłłakowiczówny      

       

       18 października Koło Miłośników Kultury, pod przewodnictwem pani Joanny Wianeckiej, udało się do mieszkania poetki Kazimiery Iłłakowiczówny. Wyjście odbyło się w ramach projektu: Portret Kazimiery. 
      Grupa udała się w kierunku ulicy Gajowej, gdzie kiedyś mieszkała poetka. Po dotarciu na miejsce uczniowie rozpoczęli wspinaczkę po schodach starej kamienicy. Miłośników Kultury przywitały dwie panie przewodniczki, które opowiedziały o historii Iłłakowiczówny. Wszystkie rozmowy miały miejsce w starym mieszkaniu Kazimiery, przerobionym na jej muzeum. 
     Uczniowie dowiedzieli się m.in. tego że Kazimiera Iłłakowiczówna była nieślubnym dzieckiem, co w tamtych czasach było przekleństwem dla dziecka i jakie dzieciństwo miała poetka. 
   Podczas tego wykładu ,,szliśmy przez życie Kazimiery’’ od jej najmłodszych lat aż do starości. Poznawaliśmy jej losy jako sekretarki Józefa Piłsudzkiego, odsłuchiwaliśmy fragmenty jej wypowiedzi. Łatwo dało się z nich wywnioskować, jak stanowczą osobą była Iłłakowiczówna i że zawsze stawiała na swoim. 
   Poznaliśmy również bliżej jej nietypowy styl pisania. Poetka, pisząc jeden ze swoich wierszy, co dzień chodziła do zajezdni i wypytywała kolejarzy o nazwy i zastosowania poszczególnych urządzeń. Ci na początku wyśmiewali jej dziwną „pasję”, ale gdy tylko ukazał się ów wiersz, docenili jej pracę. 
   Następnie dotarliśmy do momentu, w którym zachorowała na jaskrę. Dowiedzieliśmy się, że do ostatniej chwili posiadania wzroku pisała wiersze i listy. Gdy jej wzrok zaczął się coraz bardziej pogarszać, miała pomocnice, które czytały jej, pisały listy, dyktowane przez poetkę i dbały o to, aby miała, co jeść.  Kazimiera wiedziała, że jest bardzo temperamentną osobą i nie dziwiła się swym opiekunkom, gdy miały jej dość.
   Iłłakowiczówna zakończyła swoją życiową przygodę 16 lutego 1983 roku w Poznaniu.
   Około godziny 17.30 miłośnicy kultury zakończyli swoje spotkanie z historią poetki. Jej życie zostało przedstawione w sposób ciekawy, a nagrania głosowe samej Iłłakowiczówny dobarwiały nieco całość przekazu. 
   Uczniowie, wracając z wizyty u Kazimiery, wymyślali już kolejne wyjścia.
Marcin Klonowski

poniedziałek, 8 października 2018

    Wystawa z naszymi pupilami :)

     4 października miało miejsce bardzo ważne wydarzenie, zarówno dla zwierząt, jak ich właścicieli – Światowy Dzień Zwierząt. Z okazji obchodów tego dnia w holu szkoły powstała wystawa zdjęć naszych uczniów z ich zwierzątkami. 
     
    Mam nadzieję, że nie zapomnieliście złożyć życzeń swoim zwierzakom tamtego dnia. Choć dają nam one radość każdego dnia.  
Marcin Klonowski 

piątek, 28 września 2018

Nowe książki w bibliotece



Uprzejmie donosimy , że dotarły już do biblioteki nowe książki zakupione w ramach Narodowego Projektu Rozwoju Czytelnictwa. Na razie trwa ich opracowywanie,  ale już wkrótce będą dostępne 
dla naszych kochanych czytelników. 
Zaglądajcie więc częściej do biblioteki !

poniedziałek, 10 września 2018

Na dobry początek...........czytamy!

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy , jak na bibliotekę przystało oczywiście z książką. Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, której patronuje prezydent Rzeczpospolitej Polski. W tym roku 7 września czytaliśmy fragment powieści 
"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego
Do wspólnego czytania zaprosiliśmy przedstawicieli uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników sekretariatu i dyrekcję szkoły. Mimo, że powieść Żeromskiego nie należy do łatwej literatury wzbudziła zaciekawienie i skupienie wśród słuchających uczniów. Duża w tym na pewno zasługa świetnej interpretacji naszych czytających gości. Dziękujemy!




piątek, 22 czerwca 2018

Nadeszły upragnione wakacje!

Drodzy Uczniowie,

życzymy Wam słonecznych wakacji, które dostarczą wielu niezapomnianych wspomnień.
Mamy nadzieję, że wrócicie do szkoły pełni energii na nowy rok zmagań.
Pamiętajcie, że książki doskonale spełniają się w roli kompana w czasie wakacyjnego wypoczynku :). Wakacje to świetny czas, by nadrobić lekturowe zaległości, na które w roku szkolnym zabrakło czasu. Przecież czytać można wszędzie. :)
Wiemy, że wśród naszych uczniów są tacy, którzy czytają dla przyjemności. 
Zatem życzymy też nowych literackich inspiracji. :)

poniedziałek, 28 maja 2018

Najpiękniejsze zakładki wybrane!

       

    W piątek 25 maja w bibliotece szkolnej odbyło się wręczenie nagród dla autorów najładniejszych zakładek, którzy wzięli udział w pierwszej edycji Międzyszkolnego Konkursu na Najładniejszą Zakładkę "Zakład - ka, że przeczytam". 



     Wszystkie prace były bardzo ładne, dlatego wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe, a laureaci nagrody specjalne. Ich prace zostały wyeksponowane na wystawie w holu szkoły. 
Laureaci konkursu:
Klasy I-III
I miejsce 
Timur Bohonoz SP3 kl. IA

Wyróżnienia:
Nadia Magdzińska SP3 kl.IA
Oliwia Skweres SP3 kl.IIID
Amy Ilkowska-Conn SP3 kl. IIID








Klasy IV-VII
I miejsce
Pola Maciejewska SP3 kl. VIIB
Maria Kaźmierska SP6 kl. VA

Wyróżnienia
Weronika Tyczewska SP3 kl. VIB
Julia Konieczna SP3 kl.VB








GRATULUJEMY!!! :)

poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Uwaga! Konkurs!

Ogłaszamy konkurs na zakładkę! :)

Zachęcamy uczniów do udziału w konkursie plastycznym na zakładkę pt. „Zakład…ka, że przeczytam”.Wszystkie informacje w regulaminie w zakładce obok "Ważne regulaminy".

sobota, 14 kwietnia 2018

Tydzień Fantastyki

   W dniach od 9 do 13 kwietnia po raz w naszej szkole odbył się „Tydzień Fantastyki”. Pomysł zrodził się na zajęciach dodatkowych – kole dziennikarskim i literackim kole dyskusyjnym wraz  z panią Anną Sztulpą. Do współpracy został zaproszony Samorząd Uczniowski i inni uczniowie.
   Uczniowie sami wybrali tematy, wymyślili i przygotowali wszystkie atrakcje.
   Każdy dzień miał inny temat przewodni. Poniedziałek został poświęcony superbohaterom  z Marvela i DC, wtorek Gwiezdnym Wojnom, środa należała do Harrego Pottera, w czwartek przybliżaliśmy twórczość J. R. R Tolkiena, a w piątek weszliśmy w świat mitów dzięki książkom Ricka Riordana.
  Każdego dnia w holu rozwieszone były cytaty z konkretnych filmów lub książek umieszczone w tematycznych rysunkach. Zadaniem dla chętnych uczniów było ich spisanie. Codziennie odbyło się losowanie trzech kartek, wylosowani uczniowie otrzymali nagrody.
   Ponadto każdego dnia w bibliotece odbywał się quiz z nagrodami. Dodatkowo uczniowie, którzy przyszli przebrani do szkoły za postać z danego filmu lub książki, byli niepytani na lekcjach.
  W środę odbyły się w bibliotece na przerwie „hogwardzkie lekcje” z czarowania prowadzone przez uczniów, a na piątek dzieci przygotowały dla swoich kolegów i koleżanek podchody pt. „Przechytrzyć Hermesa”.Dodatkowo na drzwiach biblioteki umieszone były tematyczne ilustracje wykonane przez uczniów.
   Uczniom bardzo spodobała się idea fantastycznego tygodnia, bo i zabawa była fantastyczna.
Anna Sztulpa



środa, 21 marca 2018

Przedstawienie z okazji Dnia Wiosny


Wielka draka ze Śnieżką i jeszcze większa z Macochą

   21 marca w naszej szkole powitaliśmy wiosnę. Jak co roku pierwszy dzień wiosny był bardzo widocznie zaznaczony na tle szkolnego grafiku. Ważną częścią obchodów tego ważnego dnia było przedstawienie przygotowane przez grupę teatralną prowadzoną przez panią Elwirę Kucharczyk ,,Czarodzieje sceny’’, we współpracy z panią Darią Reńską  i panią Agnieszką Marczewską.
   Przedstawienie miało dość nietypowy tytuł : ,,Wielka draka ze Śnieżką i jeszcze większa z Macochą’’. Aktorzy grali bardzo popularną historię o Śnieżce, lecz w innej i śmieszniejszej odsłonie. Niezmienne pozostało to, że Macocha ma plan zabicia Śnieżki, gdy dowiaduje się że ta ,,przebiła ją’’ swoją urodą.
   Śnieżce, tak jak w oryginale, udaje się uciec i schronić w chatce krasnoludków, gdzie te z entuzjazmem ją witają. Macocha jednak nie daje za wygraną i przebrana za Bogu ducha winną kobietę odnajduje królewnę. Dwie kobiety rozmawiają ze sobą, po chwili Macocha proponuje Śnieżce jabłko (które wcześniej zostało zatrute). Po krótkim sporze Śnieżka ulega namowom swojej rozmówczyni i decyduje się zjeść połowę jabłka.
   Kiedy Macocha cieszy się już wygraną, dociera do niej, że zjadła zatruta połówkę. Mówi na głos to, co zauważyła i pada bez życia na ziemię.
   Przez akcję przeplatają się również inne znane postaci, takie jak Czerwony Kapturek, Wilk, a także książę poszukujący żony.
   Aktorzy wspaniale odnaleźli się w swoich rolach, a przedstawienie przypadło publiczności do gustu i wywołało wiele śmiechu.
Marcin Klonowski
Redakcja „Szkolnych Wieści


poniedziałek, 5 marca 2018

Sukces naszego ucznia!

Marcin Klonowski z klasy VII b, który od lat należy do redakcji „Szkolnych Wieści” przesłał swój tekst
do Wirtualnej Redakcji.
Otrzymał kilka nagród książkowych, a jego tekst zostanie opublikowany w Wiktorze Juniorze.
Gratulujemy. :)

sobota, 10 lutego 2018

„Randka w ciemno… z książką”



9 lutego w bibliotece szkolnej kolejny raz można było się „zakochać”… w książkach. Panie przygotowały dla uczniów „Randkę w ciemno z książką”.
   Była to świetna zabawa dla osób, które nie mogą się zdecydować, co chcą przeczytać. Książki zostały opakowane w kolorowy papier i podzielone na trzy kategorie wiekowe. Wybór ułatwiały tylko krótkie opisy umieszczone na opakowaniach.
   Być może to właśnie taki sposób wypożyczania książek podbił  serca naszym czytelnikom, bo akcja spotkała się  z dużym zainteresowaniem uczniów. Wystarczyły dwie przerwy i klasy starsze wypożyczyły wszystkie przygotowane dla nich książki. 
   Ponadto uczniowie wypełniali papierowe, czerwone serca tytułami „ukochanych książek”, które udekorowały tablicę przy bibliotece, oraz drzwi i regały.


czwartek, 18 stycznia 2018

Dzień Kubusia Puchatka

    18 stycznia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kubusia Puchatka. Po szkole rozwieszone były cytaty i złote myśli z powieści A. A. Milne’a, a na gazetce SU można było zapoznać się z biografią autora. 
   Z tej okazji członkowie Samorządu Uczniowskiego razem z pluszakami ze Stumilowego Lasu  złożyli wizytę kolegom z klas młodszych, gdzie przeczytali po jednym rozdziale z książki o ciągle głodnym misiu.
    Uczniom z klas pierwszych, drugich i trzecich projekt: „Starsi czytają młodszym” bardzo się podobał. Tak samo zresztą jak starszakom. 
Magdalena Brożek „Szkolne Wieś