piątek, 21 czerwca 2019

Sposób na wakacyjną nudę… czyli wakacje z Pippilottą

       W moim życiu przeczytałam już ponad sto książek. (To nie żart! Wszystkie tytuły spisuję sobie w specjalnym pamiętniku.) Jednak największy sentyment mam do serii książek o Pippi Pończoszance i tę właśnie serię chciałabym Wam polecić na wakacje. Jest to klasyka literatury dziecięcej.
Seria składa się z trzech części: „Pippi Pończoszanka”, „Pippi wchodzi na pokład” oraz „Pippi na Południowym Pacyfiku”. Autorką przygód Pippi Pończoszanki jest szwedzka pisarka Astrid Lindgren. Jest to najpopularniejsza autorka literatury dziecięcej. Astrid napisała mnóstwo książek i kochała dzieci. Jej książki są lubiane przez dzieci na całym świecie.
      Bohaterką jest 10-letnia dziewczynka, tytułowa Pippi Pończoszanka. Przedstawia się ona jako Pippilotta Viktualia Firandella Złotomonetta Pończoszanka, córka kapitana Efraima Pończochy, „dawnego postrachu mórz”, który kiedyś podczas sztormu wpadł do morza i dopłynął do pewnej wyspy, gdzie został królem murzyńskim. Pippi mieszka bez rodziców w wielkim domu zwanym Willą Śmiesznotką, ponieważ jej mama umarła, kiedy Pippi była mała. Pippi wierzy, że jej mama jest w niebie i patrzy na nią z góry. Dziewczynka mieszka jedynie z koniem i małpką i ma dwoje przyjaciół: Tommiego i Annikę. Bohaterka wygląda bardzo nietypowo: ma rude włosy, które czesze w sterczące na boki warkoczyki, a jej twarz jest usiana piegami. Do tego ubiera się we własnoręcznie uszytą sukienkę, kolorowe pończochy w dwóch różnych kolorach i nosi o kilka rozmiarów za duże buty.
        Pippi jest niesamowicie silna, odważna, ma bardzo dobre serce i przeżywa wiele zabawnych i ciekawych przygód. Zagłębiając się w świat Pippi można razem z nią walczyć z bykiem, zostać rozbitkiem czy popłynąć na wyspę Kurrekurredutt. 
       Za każdym razem, gdy czytam książki o Pippi (przeczytałam je wszystkie ze dwadzieścia razy), na mojej twarzy pojawia się uśmiech. Gdy byłam młodsza też nosiłam takie warkoczyki jak Pippi , a na moim dziecięcym nosku rysowałam sobie piegi. Dziś już oczywiście tego nie robię, ale nadal jestem zafascynowana tą postacią.
       Według mnie seria książek o Pippi rozbawi czytelnika w każdym wieku. Polecam!

Lena Śleboda

środa, 19 czerwca 2019

Pożegnanie

     Redakcja "Szkolnych Wieści" pożegnała bardzo ważnego członka koła dziennikarskiego - Marcina Klonowskiego z 8b, który pisał dla Was artykuły przez 5 lat. Angażował się w wiele wydarzeń, które miały miejsce w Trójce, a w szczególności w bibliotece. Będzie nam go bardzo brakowało. Poniżej publikujemy jego pożegnalny tekst. Powodzenia Marcinie w nowej szkole! :)
Redakcja

     To ostatni artykuł napisany przeze mnie jako ucznia ,,Trójki’’. Chciałbym w nim pożegnać się z Wami i podziękować za wszystkie niesamowite chwile, które mnie tu spotkały.
Do dziś pamiętam swój pierwszy dzień w murach tej szkoły i czuję się tak jakby to zdarzyło się wczoraj. Trudno mi uwierzyć, że minęło już osiem lat odkąd zaczęła się moja przygoda z tym miejscem. Przeżyłem tutaj tyle świetnych chwil, że nie starczyłoby mi miejsca w całej gazetce aby wszystkie wymienić. 
      Ważnymi osobami, którym chciałbym podziękować są panie Beata Dębska i Elwira Kucharczyk. Pani Beata była wychowawczynią naszej klasy w klasach 1 – 3. Dziękuję Pani za te wspaniałe pierwsze trzy lata spędzone w szkole, ciekawe zajęcia i wycieczki, a także za to, że mimo upływu tylu lat Pani zawsze pamięta o naszej klasie. Pani Elwirze, która została naszą wychowawczynią w klasie czwartej, dziękuję za wielką cierpliwość do nas i za bronienie naszej klasy. Dziękuję również za niesamowite zajęcia teatralne, podczas których zawsze świetnie się bawiłem. Dziękuję również pani Ani Sztulpie i wspaniałej Redakcji Szkolnych Wieści za pięć lat owocnej współpracy, mnóstwa zabawy, czasu spędzonego wspólnie i za niespodziankę, której nigdy bym się nie spodziewał, a która sprawiła mi ogromną radość. Pamiętajcie, jesteście wspaniałymi ludźmi i piszecie świetne teksty. Oby tak dalej! ;-) Dziękuję również mojej klasie – 8B. Dziękuję za te osiem lat pełnych zabawy, podczas których poznałem wspaniałych ludzi i przeżyłem wiele niesamowitych chwil. Jesteście świetną klasą i naprawdę wolałbym zostać w ,,Trójce’’ razem z Wami na następne kilka lat. Dziękuję również moim przyjaciołom i znajomym z innych klas, a także Pani Agnieszce Marczewskiej, Darii Reńskiej i wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Osiem lat w waszym gronie było wspaniale spędzonym czasem. To dzięki Wam zawsze cieszyłem się, kiedy przekraczałem próg szkoły, gotowy na nowy, świetny dzień. 
      Dziękuję wszystkim, i każdemu z osobna, za to, że mogłem przeżyć tą niesamowitą przygodę. Na pewno nie raz przyjdę, żeby was odwiedzić. Trzymajcie się ciepło i do zobaczenia!

Marcin Klonowski

poniedziałek, 10 czerwca 2019

   Tydzień Fantastyki w Trójce - po raz drugi!!!


   W dniach od 3 do 6 czerwca w naszej szkole już po raz drugi odbył się Tydzień Fantastyki. Nasza szkoła stała się magicznym, baśniowym i pełnym fantazji światem.
    Każdy dzień był poświęcony innej tematyce i codziennie można było się przebrać za dowolną postać z książki lub filmu przewidzianego na dany dzień. 
    W poniedziałek był dniem Marvela i DC. We wtorek królowali Harry Potter oraz Alicja w krainie czarów. Tego dnia uczniowie z kółka dziennikarskiego wystawili przedstawienie o Harrym. Oprócz tego na drugiej godzinie lekcyjnej rozegrano magiczną partyjkę  ,,Czarodziejskich szachów’’, w której brali udział uczniowie z klas 6a i 6b: Sandra Szafrańska i Jaś Cholewa.  Wygrała kl.6b.
    Środa natomiast poświęcona była twórczości Tolkiena. Tego dnia na dwudziestominutowej przerwie na miłośników fantastyki czekały bazy „Sprawdź się” czyli miejsca, gdzie można było rozwiązywać zadania związane z fantastyką w różnym wydaniu. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie można było zdobyć pieczątkę. Osobom, które wzięły udział w zabawie, zostaną rozdane nagrody. 
   W czwartek do biblioteki zawitali fani Star Wars, by rozwiązać quiz z wiedzy.
Codziennie w bibliotece można było sprawdzić  swoją wiedzę teoretyczną o fantastycznych bohaterach.
  Codziennie można było też się przebrać w dowolną postać z książki zaplanowanej danego dnia.     
  Oprócz podanych atrakcji w Trójce były porozwieszane różne cytaty z książek i filmów, które można było spisywać, co też można było zdobyć nagrody.
Dodatkowo przez 3 dni obybywały się "Fanatystyczne popołudnia filmowe".
 Tydzień Fantastyki spędziliśmy bardzo przyjemnie.  Lena Śleboda